Mityba

Pistacijos ir receptai iš jų: padažas makaronams, pistacijų pesto

Pistacijos yra gan paprastas užkandis, tačiau net galite nesitikėti, kiek iš jų galima pagaminti skanių, gurmaniškų patiekalų. Šiame tekste pateiksime receptus, ką galite iš jų pasigaminti ir nustebinti save bei namiškius.

Pistacijos išsiskiria tiek subtiliu, unikaliu skoniu, tiek ir žalia savo spalva. Ji, pasirodo, yra ženklas, kad šie riešutai yra ne tik skanūs, bet ir itin naudingi organizmui. Tik joms būdingą spalvą pistacijos įgavo dėl didelio antioksidantų kiekio. Jos taip pat yra puikus baltymų šaltinis, turi vitamino B1, fosforo bei kalio. Tiesa, jomis nereikėtų pernelyg piktnaudžiauti, mat pistacijos yra gana kaloringos, tad jų per dieną pakanka vos saujos ar dviejų.

„Pistacijos yra labai universalios virtuvėje, pastaraisiais metais jos tapusios vienu madingiausių produktų desertuose, jos keliauja į padažus, salotas, labai dera žuvies, mėsos, makaronų patiekaluose. Tačiau dar prieš galvojant apie receptus, verta atsiminti du dalykus – kaip pistacijas laikyti parsineštas iš parduotuvės ir kaip jas be vargo išlukštenti“, – pasakoja „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.

Laikykite tamsiai ir vėsiai. Neišlukštentos pistacijos pasižymi ilgu galiojimo laikotarpiu, jos išliks tinkamos valgyti mėnesių mėnesius. Pasak G. Urbonavičiūtės, svarbu jas laikyti sandariame inde ar pakuotėje ir atokiau nuo šilumos šaltinių bei šviesos. Rinkitės sausą, tamsią vietą, o dar geriau – šaldytuvą. O atidarius pakuotę ar įsigijus jų sveriamų, nepamirškite pistacijų suberti į sandarų indą.

Kaip paprastai išlukštenti pistacijas. „Nereikės jokių įrankių – jais bus pačios pistacijos. Tiksliau, jų lukštai, – atskleidžia „Iki“ kulinarijos technologė. – Tiesiog paimkite vieną puselę ir įkiškite plonąjį jos galą į neatidarytos pistacijos lukšto plyšį bei smarkiai pasukite. Taip pistacijos kriauklė lengvai atsidarys, o jums nereikės nei kitų įrankių, nei jaudintis dėl nago nusilaužimo.“

Ką nuveikti su sūdytomis pistacijomis

„Iki“ ekspertai siūlo išbandyti tris populiarius receptus su sūdytomis pistacijomis. G. Urbonavičiūtė kviečia pasigaminti pesto, kuris puikiai tiks makaronų patiekalams, salotoms, apkepams arba tarnaus kaip skanus užtepas. Taip pat – lietuvių ypač mėgstamą lašišą iškepti su pistacijų plutele, kuri suteiks ne tik gurmaniškumo, bet žuvis viduje liks drėgna, o iš išorės – traški. Tuo tarpu „Iki“ konditeris Thierry Lauvray griauna mitą, kad desertams tinka tik pistacijos be druskos. Su sūdytomis pistacijomis išsikepsite be galo skanių sausainių su šokoladu, prie kurių bemat išsirikiuos eilė.

Pistacijų pesto

Porcijos: 1,5 puodelio

Gaminimo laikas: 5 min.

Reikės: 1/3 puodelio lukštentų sūdytų pistacijų, 3 puodelių šviežių bazilikų, ½ puodelio tarkuoto parmezano, 3 skiltelių česnako, ½ šaukštelio pipirų, ½ puodelio ypač tyro alyvuogių aliejaus.

Gaminame:

1. Maisto smulkintuve arba blenderyje sutrinkite bazilikus, parmezaną, pistacijas, česnaką, druską ir pipirus. Vis dar maišydami, lėtai supilkite aliejų. Sustabdykite, nuvalykite indo šonus ir vėl pulsuokite, kol mišinys taps vientisas. Laikykite šaldytuve sandariame inde iki 3 dienų arba užšaldykite iki 3 mėnesių.

Lašiša su pistacijų plutele

Porcijos: 4

Gaminimo laikas: 20 min.

Reikės: 4 lašišos filė gabalėlių (maždaug po 200 g), 400 g sūdytų pistacijų, alyvuogių aliejaus.

Gaminame:

1. Pistacijas susmulkinkite į trupinius naudodami maisto smulkintuvą arba peilį.

2. Lašišos filė iš abiejų pusių patepkite aliejumi ir gausiai apvoliokite smulkintose pistacijose. Gerai prispauskite jas prie žuvies.

3. Dėkite lašišą ant kepimo popieriumi išklotos kepimo skardos ir šaukite į iki 200° C įkaitintą orkaitę. Po 8-10 minučių sumažinkite temperatūrą iki 180° C ir kepkite dar apie 10 minučių. Išimkite iš orkaitės ir patiekite. Jei norite, pagardinkite trupučiu išspaustos citrinos.

Sūdytų pistacijų ir šokolado sausainiai

Porcijos: 9 sausainiai

Gaminimo laikas: 35 min.

Reikės: 70 g sūdytų lukštentų pistacijų, 115 g sviesto, 150 g rudojo cukraus, 2 šaukštų baltojo cukraus, 1 kiaušinio (kambario temperatūros), 1 šaukštelio vanilės, 160 g miltų, 1/2 šaukštelio kepimo sodos, 1 plytelės juodojo šokolado.

Gaminame:

1. Keptuvėje ant vidutinės ugnies ištirpinkite sviestą. Kai jis pradės spragsėti, paskui putoti – toliau kaitinkite ir maišykite, kad nesudegtų. Kai jis taps aukso spalvos ir pasklis intensyvus aromatas (visas procesas truks apie 5 minutes), nukelkite nuo ugnies, supilkite į indą ir leiskite 30 minučių atvėsti.

2.  Įkaitinkite orkaitę iki 180 °C ir išklokite skardą kepimo popieriumi.

3. Dubenyje gerai išmaišykite atvėsusį, bet vis dar šiek tiek šiltą sviestą, rudąjį ir baltąjį cukrų. Įmaišykite kiaušinį, vanilę, kol masė taps šviesios spalvos ir vientisos konsistencijos.

4.  Suberkite miltus, kepimo sodą ir atsargiai išmaišykite. Sudėkite smulkinto juodojo šokolado gabaliukus, smulkintas pistacijas ir toliau maišykite, kol neliks miltų dryžių.

5. Ant skardos formuokite sausainių tešlos rutuliukus ir kepkite 12-15 minučių.

Jums gali patikti

sorų kruopos
Mityba

Sorų kruopos – ir pigios, ir vienos sveikiausių

Rūpinantis sveikata, vis dažniau ieškoma maisto produktų, kurie ne tik pasotintų, bet ir turėtų organizmą stiprinantį poveikį. Gilinamasi į įvairius
Ryžių patiekalas
Mityba

Viskas apie ryžius – dietologės patarimai

Ne paslaptis, kad dažnai pasibaigus didžiosioms žiemos šventėms ir gardžių vaišių likučiams, tenka vėl pradėti sukti galvą dėl dienos patiekalų