Arbūzai – vieni populiariausių vasaros vaisių, jie valgomi ne tik kaip gardus, bet ir gaivus užkandis, kuris karštą dieną aprūpina organizmą papildomais skysčiais, mat šį vaisių sudaro apie 92 % vandens. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad juose yra nedaug kalorijų, bet yra vitaminų A, C, kitų antioksidantų.
„Arbūzas – ne tik skysčiai: juose yra svarbiausių vitaminų ir mineralų. 100 g arbūzo yra apie 8,5 mg vitamino C, o tai dešimtadalis šio vitamino, reikalingo imuninės sistemos veiklai, kolageno sintezei, žaizdų gijimui, paros normos. Be to, jame yra vitamino A, svarbaus regėjimo sveikatai, ir kalio, padedančio reguliuoti kraujospūdį ir raumenų funkciją. Arbūzuose randama antioksidantų, įskaitant likopeną ir beta karotiną. Likopenas (dėl kurio vaisiai yra ryškiai raudonos spalvos) susijęs su mažesne tam tikrų lėtinių ligų rizika, o beta karotinas palaiko odos sveikatą ir gali apsaugoti nuo saulės spindulių žalos“, – vardija gydytoja dietologė.
Dr. E. Gavelienė pažymi, kad arbūzuose esantis didelis vandens kiekis prisideda prie skysčių poreikio užtikrinimo. Tai svarbu šiltesnėmis dienomis. „Vis dėlto svarbu atkreipti dėmesį, kad nors arbūzas nėra gausus kalorijomis, jo glikeminis indeksas, palyginti, aukštas. Todėl tinkamiausia juo mėgautis kaip subalansuotos mitybos dalimi, tad bendrai reikėtų valgyti kuo įvairesnių vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų bei liesų baltymų.“
Dėkite vaisius ir ant grilio
Vasarą dėl gausios vaisių įvairovės galima lepintis pigesniais, bet gardžiais ir neapsunkinančiais desertais. Prekybos tinklo „Rimi“ grilio ekspertas Vidas Nadzeika sako, kad vaisių, įskaitant arbūzus, kepimas ant grotelių gali padidinti jų natūralų saldumą ir suteikti jiems nuostabų dūmo skonį.
„Kepimui ant grotelių rinkitės tvirtus ir šiek tiek nesubrendusius vaisius. Jie geriau išlaiko savo formą ir išgauna karamelizuotą išorę. Pavyzdžiui, arbūzą reikėtų supjaustyti storomis, maždaug 2,5 cm storio riekelėmis, pašalinus žievę, kad būtų lengviau jį tolygiai iškepti. Taip pat prieš kepdami ant grotelių vaisius lengvai patepkite juos aliejumi, kad šie nepriliptų ir geriau karamelizuotųsi“, – pataria ekspertas.
V. Nadzeika priduria, kad kepant vaisius ant grotelių būtina atidžiai stebėti karštį: jis turėtų būti vidutinis, maždaug 190–205 °C, kad vyktų karamelizacija ir būtų galima išvengti degėsių. „Vaisius kepkite tiesiai virš karščio šaltinio, retkarčiais apversdami, kad jie tolygiai iškeptų iš visų pusių, o arbūzus kepkite maždaug po 2–3 minutes iš kiekvienos pusės, kol atsiras grilio žymių.“
Grilio technologas rekomenduoja ant grotelių keptus vaisius patiekti kūrybiškai: pavyzdžiui, arbūzą galima pagardinti pigesniais priedais, kurie suteiks gaiviam užkandžiui daugiau skonio. „Galima ant grotelių keptą arbūzą apibarstyti žiupsneliu druskos arba apšlakstyti balzamiko glazūra – taip vaisiaus skonis išties taps gilesnis ir turtingesnis. Taip pat juos galima naudoti ir pigesnių desertų patiekimui, šalia pridedant vanilinių ledų ar graikiško jogurto. Be to, grilinti arbūzai neabejotinai tiks salsos gamybai bei salotoms, kurias galėsite patiekti kaip pigesnį garnyrą prie ant grotelių keptos mėsos“.