„Pak choi“, „pak choy“, „bok choy“, o gal tiesiog – kininis bastutis? Yra daugybė šio augalo pavadinimų, nors dar pasitaiko ir vadinančių jį Pekino kopūstu. Nereikėtų jų painioti: pastarieji yra daug didesni, šviesesni ir kitokios tekstūros, nors abi kopūstų rūšys yra giminingos.
Tuo tarpu „pak choi“ kopūstai, pasak Vaidos Budrienės, „Iki“ komunikacijos vadovės, nors ir mažiau žinomi, bet jau yra tapę mėgstamu pirkėjų pasirinkimu ir leidžia nebrangiai eksperimentuoti su Azijos virtuvės skoniais.
„Tradicinis kopūstas yra paklausus visus metus, tačiau lietuviai juo neapsiriboja. Žinoma, neseniai pasirodę šviežio derliaus baltagūžiai kopūstai dėl savo kainos yra tikras hitas, visgi pirkėjai tikrai aktyviai dairosi įvairovės. O ji kopūstų šeimoje išties didelė: nuo gerai pažįstamų žiedinių kopūstų, brokolių iki iš naujo atrandamų kaliaropių ar egzotiškai atrodančių „Romanesco“, garbanotųjų ir „pak choi“ kopūstų. Matydami tokią paklausą, atidžiai formuojame asortimentą, kad galėtume pasiūlyti kuo įvairesnių daržovių mitybos praturtinimui“, – sako V. Budrienė.
Tūkstančius metų auginamas ir vertinamas kinų, „pak choi“ tampa vis populiaresnis viso pasaulio virtuvėse, savo gerbėjų būrį jis augina ir Lietuvoje. Juo labiau, kad kininių bastučių nėra sunku užsiauginti savo namų darže: daržovė nėra pretenzinga, pavasarį jos sėklas galima sėti tiesiai į žemę.
Neturintys kantrybės ar noro auginti, „pak choi“ ras parduotuvėse. Kaip jį išsirinkti? Norėdami būti tikri, kad kininis bastutis bus skanus, pirkdami atkreipkite dėmesį į jo išvaizdą. Lapai turi būti žali, gyvybingi ir purūs. Parduotuvėse jie niekuo nesurišami, nes tuomet greičiau nuvystų, paaiškina V. Budrienė. Stiebai turėtų būti kieti ir atrodyti traškūs, augalas neturi turėti dėmių.
O dažniau įtraukti „pak choi“ į savo daržovių karuselę išties verta, sako „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė. Kopūstai garsėja kaip vienos sveikiausių daržovių, ir kininiai bastučiai šiuo požiūriu neatsilieka nuo didžiųjų apvalių pusbrolių. „Pak choi“ labiausiai vertinami dėl didelio kiekio vitaminų A ir C, kurie yra svarbūs antioksidantai ir stiprios imuninės sistemos bei sveikos odos sąjungininkai, taip pat juose gausu ir vitamino K, yra kitų vitaminų ir naudingų medžiagų.
Valgyti žalią ar apdoroti?
„Pak choi“ galima valgyti visą – nuo ūglio apačios iki lapų galų. Visos dalys yra lengvai kramtomos ir maloniai traška. Dažniausiai Azijos virtuvės receptuose ši daržovė sutinkama termiškai apdorota, tad kai kuriems gali kilti klausimas – ar galima kininį bastutį valgyti nei virtą, nei troškintą?
„Tikrai galima „pak choi“ valgyti ir žalią. Skaniausiais jis dar jaunutis, tuomet jo skonis bus švelnus, o kopūstas – malonios kramtyti tekstūros. Žali stiebai ir lapai yra švelniai aštraus, šiek tiek garstyčias primenančio skonio, todėl labai tinka šviežioms salotoms. Geriausiai tam tinka mažyliai kininiai bastučiai, dar vadinami „baby pak choi“, – pasakoja J. Sabaitienė
Visgi dažniausiai šiuo kopūstu mėgaujamasi jį lengvai apdorojus termiškai. Daržovių žinovė tą rekomenduoja daryti kuo trumpiau, kad kininis bastutis išsaugotų kuo daugiau maistinių medžiagų. Visiškai pakanka „pak choi“ tik šiek tiek pavirti garuose, blanširuoti, trumpai apkepti keptuvėje ar neilgai patroškinti nedideliame kiekyje vandens ar sultinio.
Jeigu su namo parsineštu „pak choi“ ketinate gaminti tik kitą dieną, nepalikite jo ant stalviršio virtuvėje. J. Sabaitienė įspėja, kad dėl šilumos jo lapai ims vysti, taip pat ir gali prarasti skonį. Dėkite bastutį į plastikinį maišelį, pašalinkite iš jo kuo daugiau oro ir padėkite į šalčiausią šaldytuvo vietą. Tokiomis sąlygomis daržovė turėtų išsilaikyti iki savaitės.
„Pak choi“ kopūstai neatsiejami nuo Azijos virtuvės
„Pak choi“ yra nepakeičiamas ingredientas Azijos virtuvėje, kurioje jis paplitęs jau daugiau kaip 1,5 tūkst. metų. Kinai mėgsta kepti ūglius „wok“ keptuvėje su tradiciniais prieskoniais, o taip pat populiarios salotos, kurių pagrindą sudaro „pak choi“ lapai. Be galo populiaru juos naudoti makaronų „ramen“ patiekaluose, pasakoja „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
„Klasikiniuose skonio deriniuose „pak choi“ lapai derinami su sojų padažu, imbieru, sezamų aliejumi, svogūnų laiškais ir česnakais. Jie dažnai patiekiami su šitake grybais, troškinta kiauliena ar keptais ryžių patiekalais. Taip pat labai populiarios egzotiškos sriubos – aštrus sultinys su kininių bastučių lapais ir vištienos ar krevečių gabalėliais“, – idėjomis receptams dalijasi G. Urbonavičiūtė.
RECEPTAI su Kininiu bastučių (pak choi):