Purus saldžios varškės sluoksnis, susiliejantis su šokoladiniu glaistu – kam gali nepatikti varškės sūreliai? Kartais jais pasimėgaujama rytais su kava ar suvalgoma išalkus, o vaikai jų prašo nuolat. Tačiau sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pataria juos vertinti kaip desertą, o ne kaip pagrindinį pusryčių patiekalą ar kasdienį užkandį.
Pataria skanauti 1–2 kartus per savaitę
Kai gerdami kavą užsimanome ko nors saldaus, taip ir norisi iš šaldytuvo pasičiupti varškės sūrelį. Vis dėlto, viskam turėtų būti saikas – gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė desertus pataria valgyti kartą ar du per savaitę.
„Renkantis varškės sūrelį svarbu atkreipti dėmesį, kad jame būtų kuo mažiau pridėtinių komponentų ir kuo daugiau natūralių produktų, didesnis varškės kiekis. Naudingiau būtų rinktis sūrelį be glaisto, o jei jau su glaistu, tai tokius, kuriuose nėra kokosų ar palmių aliejaus, daug pridėtinio cukraus ir transriebalų“, – pataria gydytoja dietologė.
Ji primena, kad glaistytiems varškės sūreliams, kaip ir kitiems produktams, galioja ta pati taisyklė – kuo sudėtinių dalių sąrašas pakuotės eilutėje trumpesnis, tuo produktas palankesnis sveikatai: „Įprastai ženklinimo eilutėje pradedama vardinti produktus nuo to, kurio kiekis gaminyje yra didžiausias. Jei tai varškės sūrelis – būtent varškė jo sudėtyje ir turėtų sudaryti didžiausią dalį. Tai maistingas ir mūsų organizmui naudingas produktas: jame gausu kalcio, riebaluose tirpių vitaminų A ir D, taip pat B grupės vitaminų.“
Gydytoja dietologė pataria atidžiau rinkti sūrelius vaikams, nes jiems dažniau pasireiškia įvairios alergijos. „Reikėtų dar labiau atkreipti dėmesį į pasirinktų sūrelių priedus. Pavyzdžiui, vengti tokių produktų, kuriuose yra želė arba saldainių gabalėlių“, – pataria dr. E. Gavelienė.
Populiarėja sūreliai su mažesniu pridėtinio cukraus kiekiu
Pasak prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, pirkėjai itin pamėgę glaistytus vanilinius sūrelius su įvairiais priedais – aguonomis, šokoladu ar migdolais, taip pat populiarūs ir kondensuoto pieno bei kakavos įdarai: „Noriai išbandomos ir naujovės, pavyzdžiui, mėlynių, mangų, citrinų ar kitų vaisių bei uogų skoniai. Vis daugiau pirkėjų ieško alternatyvų, tinkančių laktozės netoleruojantiems ar pieno produktų nevalgantiems žmonėms.“
Ekspertė taip pat pastebi, kad pirkėjai vis dažniau ieško sveikesnių gaminių, kurių sudėtyje yra mažiau pridėtinio cukraus. Populiarėja ir produktai be laktozės bei veganams tinkančios sūrelių alternatyvos. „Be to, vis dažniau domimasi ir padidinto baltymų kiekio (proteininiais) sūreliais, kurie ypač tinka sportuojantiems žmonėms. Nuolat stebime, kaip keičiasi mūsų pirkėjų prioritetai, tad keletą kartų per metus atnaujiname savo asortimentą, šiame segmente glaudžiai bendradarbiaudami su tiekėjais“, – teigia komercijos operacijų vadovė.
Ji priduria, kad populiariausių skonių varškės sūrelius pirkėjai gali rasti ir prekybos tinklo privačios etiketės gaminiuose. „Rimi“ produktų linija siūlo populiariausią vanilinio skonio varškės sūrelį su kakaviniu glaistu. Tai geros sudėties, kainos ir kokybės santykio produktas, kurį pastaruoju metu atranda vis daugiau pirkėjų. Norintiems sutaupyti mūsų parduotuvėse verta pasidairyti euro ženklu pažymėtų sūrelių“, – siūlo O. Suchočeva.